Wyjście na obiad lub kolację do eleganckiej restauracji dość często związane jest z jakąś mniej lub bardziej uroczystą okazją. Czasami to randka, czasami rodzinne spotkanie, albo formalny, biznesowy lunch. Wówczas wiele osób szuka informacji, jaki ubiór do restauracji jest najbardziej odpowiedni. Jeśli wybierasz się do restauracji i masz wątpliwości, co na siebie włożyć, to najważniejszą zasadą chyba jest postawienie na prostotę. Klasyczny styl nie wyklucza eleganckiego wyglądu. Przeczytaj w naszym artykule, jaki dress code pasuje na obiad lub kolację do restauracji. 

To, co założyć do restauracji możesz wybrać o wiele wcześniej, nie powinno się tego robić ostatniej chwili, aby nie popełnić modowej gafy. Większość restauracji nie wymaga wprawdzie jakiegoś konkretnego stroju, ale Ty z pewnością nie będziesz czuć się dobrze, jeśli Twój ubiór nie będzie pasował do stylu restauracji, pory dnia, czy obowiązującego na spotkaniu dress code’u. Inaczej ubierzesz się na wesołą kolację w gronie przyjaciół, a inaczej na spotkanie biznesowe. Strój powinien być dopasowany do okoliczności i warto przemyśleć, co możemy założyć, a czego lepiej unikać. Wiedza, jak ubrać się do restauracji na obiad, czy co ubrać na kolację, może dopełnić osiągnięcie zamierzonego celu spotkania. 

Jak się ubrać do restauracji na obiad w biznesowym stylu?

Taki obiad to na ogół spotkanie formalne – z obecnymi lub przyszłymi klientami albo ważnymi dostawcami. Elegancki mężczyzna i elegancka kobieta w takiej sytuacji wiarygodnie reprezentują markę firmy, jeśli wiedzą, co ubrać na spotkanie, aby kreacja podkreśliła ich profesjonalizm. Odzież powinna być elegancka. Garnitur dla Panów, klasyczna koszula (elegancja wymaga, aby miała długi rękaw, niezależnie od pogody), a dla Pań marynarka plus spódnica albo sukienka midi, ewentualnie spodnium (damski garnitur) lub garsonka. Jeśli spotkanie odbywa się w ekskluzywnej restauracji, wypada zadbać również o biżuterię i fryzurę. Klasyczny kok sprawdzi się zawsze. 

Mniej formalne służbowe spotkanie – jak się ubrać do restauracji na obiad?

To chyba jeden z trudniejszych przypadków, kiedy trzeba zdecydować, jak się ubrać do restauracji na obiad. Niby koktajlowy styl, ale mimo wszystko wypada ubrać się elegancko.

Dla kobiet, w zależności od ich preferencji dobrą opcją będą cygaretki i satynowa koszula, albo zwiewna sukienka o długości midi. Należy unikać głębokich dekoltów, strój nie powinien zbyt wiele odsłaniać. Bardzo dobrym dopełnieniem stroju będzie torebka – np. kopertówka. 

Dla panów dobrym rozwiązaniem ponownie będzie garnitur, lub zestaw spodnie z tkaniny i elegancka koszula plus pasująca do niej marynarka. Należy pamiętać, żeby niezależnie od pogody pod marynarkę nie zakładać swetra albo pulowera. Takiej stylizacji towarzyszące Wam panie mogą Wam nie wybaczyć… No i w luksusowej restauracji wyglądałoby to dziwnie. 

Zadbaj o buty – w przypadku mniej formalnego spotkania może być okazja, żeby się więcej poruszać. Powinny być eleganckie i wygodne. Casualowe, sportowe obuwie byłoby jednak zdecydowanie nie na miejscu. 

W zasadzie ten sam styl idealnie nadaje się na uroczysty obiad w gronie rodziny. Niewymuszona elegancja, np. szerokie spodnie zamiast cygaretek, odrobinę krótsza spódnica, a nawet elegancki sweter. Trochę więcej swobody w doborze kolorów, jakiś mniej klasyczny dodatek, miękko wystylizowana fryzura i przepis na to jak się ubrać na obiad do restauracji gotowy. 

Jeśli macie wątpliwości jak się ubrać do restauracji na obiad – wiele poradników modowych podpowiada odpowiednie stylizacje, oraz wyszczególnia, czego do eleganckiej restauracji nie wypada zakładać. Warto przed podjęciem decyzji jak się ubrać do eleganckiej restauracji skorzystać z tych porad. 

Spotkanie ze znajomymi w restauracji,  – czy tu obowiązuje dress code?

Na tę okazję możesz ubrać się swobodniej, styl smart casual, czyli sportowa elegancja jak najbardziej wchodzi w grę. Na kolację w restauracji wybrać można ubrania z naturalnych tkanin. Jeśli jesteście parą, powinniście ubrać się w podobnym stylu. Jeśli jedno z Was pójdzie w lnianym garniturze a drugie w najpiękniejszych nawet dresach nie będzie to dobrze wyglądać. Przed wyjściem uzgodnijcie lepiej jak planujecie się ubrać.

Kolacja w eleganckim lokalu – czas na stonowaną stylizację do restauracji.

To zdecydowanie okazja, w czasie której obowiązuje styl wieczorowy. Najlepsze będą ubrania w ciemnych kolorach. Dla Pań buty na obcasie w połączeniu z cygaretkami albo klasyczną małą czarną sprawdzą się zawsze. Tak jak i większość sukienek, oczywiście poza sportowymi czy dresowymi. Do tego pięknie wymodelowane fale i całość robić będzie na pewno bardzo dobre wrażenie. 

Dla panów decyzja w co ubrać się na kolację w eleganckim lokalu też nie powinna być trudna. Stylizacja zależy wprawdzie od pory roku, ale jeśli założysz krawat, to każdy strój będzie wydawał się uroczysty. Dobrze będzie, jeśli Twój ubiór będzie współgrał ze strojem towarzyszącej Ci kobiety. Warto zorientować się, co zamierza ona włożyć. 

Co zakładać do restauracji, jeśli jesteś na wakacjach?

Zwolennicy stylu casual nareszcie mogą odetchnąć. To jeden z niewielu przypadków, kiedy jeansy i t-shirt są całkowicie dozwolone. Wreszcie można postawić na coś kolorowego, w luźnej stylistyce, z dodatkiem szalonej biżuterii, na krótki rękaw, albo w ogóle bez rękawów. Pamiętać tylko należy, że strój, nie powinien zbyt wiele odsłaniać, bo to po prostu w złym guście i może przeszkadzać innym gościom restauracji. Absolutnie niedozwolone jest wybranie się do restauracji w stroju kąpielowym! Nawet jeśli jest to restauracja na plaży. 

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszych porad jak się ubrać do restauracji na obiad i kolację, Wasze stylizacje zawsze pasować będą do każdego lokalu i każdej okazji, a nawet każdego dania. Pamiętajcie również, aby idąc na spotkanie zabierać ze sobą dobry nastrój. To niezbędny dodatek do ubioru!