Chcesz jak najdłużej zapewnić swojemu dziecku dostęp do pokarmu, ale nurtują Cię te pytania? Przeczytaj i poznaj ABC przechowywania kobiecego pokarmu.

Nie musisz przerywać karmienia piersią, kiedy wracasz do pracy. Wystarczy dobry laktator i opanowanie zasad przechowywania pokarmu kobiecego. Mleko matki to najlepszy pokarm. Przechowywane w lodówce czy mrożone będzie dużo lepsze niż mleko modyfikowane. Przed Tobą ABC przechowywania pokarmu. Poznaj najważniejsze zasady odciągania, przechowywania, mrożenia i rozmrażania mleka matki.

Jak przechowywać i rozmrażać mleko matki

A. Higiena magazynowania – jak przechowywać mleko kobiece?

Jeżeli decydujesz się na podawanie dziecku odciągniętego mleka, zapamiętaj te zasady:

  • świeże mleko jest zawsze lepsze, niż to, które było w lodówce; jeżeli masz taką możliwość podaj dziecku pokarm bezpośrednio po odciągnięciu;
  • pokarm z lodówki jest lepszy od tego, który znajdował się w zamrażarce; dlatego zanim sięgniesz po zapasy, wykorzystaj pokarm niemrożony

W czym przechowywać odciągnięte mleko?

Najlepszą i najbezpieczniejszą metodą są dedykowane woreczki na mleko. Równie dobrze możesz wykorzystać butelki lub szczelne szklane pojemniki na mleko z certyfikatem bezpieczeństwa. Upewnij się, że są wolne od BPA.

Jak przechowywać odciągnięty pokarm w lodówce?

Swoje mleko możesz przechowywać bezpiecznie w lodówce. Pokarm dla dziecka, jak najszybciej po odciągnięciu, umieść w najzimniejszym miejscu w lodówce. To znaczy – jak najbliżej tylnej ścianki urządzenia. Wybierz najniższą półkę, ponad szufladą na warzywa. Tam będzie zimniej, niż na górze. Nigdy nie trzymaj mleka na drzwiach lodówki. W tym miejscu jest cieplej, a wahania temperatury przy otwieraniu lodówki, nie gwarantują bezpieczeństwa.

W jaki sposób zamrozić mleko mamy?

  • Aby pokarm był bezpieczny wybierz dobry pojemnik. Ponownie najlepiej sprawdzą się dedykowane torebeczki. Jeżeli używasz butelek – sprawdź czy można je zamrażać. 
  • Mleko umieść w zamrażarce od razu po odciągnięciu. Woreczek lub butelkę wypełnij mlekiem tylko w 3/4, ponieważ płyn zwiększa objętość podczas zamrażania.
  • Dla własnej wygody magazynuj pokarm w niewielkich porcjach.
  • Pokarm trzymaj w tylnej części zamrażalnika, tam będzie najbezpieczniej.

B. Ramy czasowe- jak długo można przechowywać mleko matki w lodówce i zamrażarce?

Ważne! Dla zachowania jakości i bezpieczeństwa każda porcja mleka musi być odciągnięta z zachowaniem rygorystycznej higieny. Bezwzględnie przestrzegaj zasad odciągania pokarmu. Zadbaj przede wszystkim o czystość laktatora. Używaj tylko odpowiednich pojemników. Pamiętaj, że na oddziałach szpitalnych mogą występować odmienne zasady magazynowania mleka kobiecego.

Jak długo można przechowywać pokarm w temperaturze pokojowej?

Przechowywać w temperaturze pokojowej, czyli między 16 a 25 stopniami Celsjusza, możesz  maksymalnie do 6 godzin. Jednak optymalny czas, który pokarm może spędzić poza lodówką, to 4 godziny. Opisz pojemnik z mlekiem dokładną godziną. Upewnij się, że mleko nie stoi w nasłonecznionym miejscu.

Jak długo można przechowywać odciągnięte mleko w lodówce?

Mleko można przechowywać w lodówce, czyli w temperaturze nie przekraczającej 4 stopni Celsjusza, maksymalnie 5 dni. Najlepiej nie przekraczać 3 dni od odciągnięcia, jeżeli masz taką możliwość. Każdą porcję podpisz, aby wiedzieć, ile czasu spędziła w lodówce. W ten sposób zadbasz o jakość mleka.

Jak długo można mrozić kobiecy pokarm?

W zamrażarce, to znaczy w temperaturze poniżej -18 stopni Celsjusza, woreczki i pojemniki z mlekiem mogą spędzić nawet 9 miesięcy. Jeżeli nie masz potrzeby magazynowania ich aż tak długo, skróć ten czas do optymalnych 6 miesięcy. Przy pokarmie mrożonym dokładne opisywanie jest najważniejsze. Zapisz dzień i godzinę umieszczenia w zamrażarce. Porcjuj niewielkie ilości – to zminimalizuje ryzyko marnowania mleka.

C. Zasady podawania – jak rozmrażać, podgrzewać i podawać mleko matki 

Jak bezpiecznie rozmrażać mleko matki?

Rozmrażanie mleka kobiecego wymaga delikatności. Pokarm powinno się rozmrażać w lodówce. Kiedy masz na to czas, umieść w niej porcję mrożonego mleka. Będzie rozmrażało się powoli – nawet do 12 godzin. Mleko z zamrażarki do lodówki musisz więc przełożyć odpowiednio wcześnie. Jeśli musisz to zrobić szybciej, pojemnik mleka zanurz w strumieniu ciepłej wody. Powinna ona mieć temperaturę około 37 stopni. Nie rozmrażaj mleka w temperaturze pokojowej!

Jak podgrzewać mleko matki, aby nie straciło właściwości?

Nie gotuj i nie podgrzewaj w mikrofalówce. To może negatywnie wpłynąć na skład mleka. Im krócej będziesz pokarm podgrzewać, tym mniej wartości straci. Zdrowe dziecko może pić mleko mamy w temperaturze ciała, a nawet w temperaturze pokojowej.

Kiedy chcesz podgrzać pokarm, włóż butelkę do pojemnika z ciepłą wodą. Wystarczy kilka minut, aby mleko osiągnęło temperaturę około 37 stopni. Dobrym rozwiązaniem są też podgrzewacze do butelek.

Jak podawać mrożony pokarm dla dziecka?

Po rozmrożeniu pokarm najlepiej od razu podgrzać i podać maluszkowi. Mleko rozmrożone nie może spędzić w lodówce więcej niż 24 godziny. Natomiast poza lodówką nie powinien stać dłużej nić 120 minut. 

Odciągnięte mleko z czasem rozwarstwia się, to normalne. Na powierzchni porcji możesz zauważyć gęstszą, tłustą warstwę. Przed podaniem pokarmu trzeba go wymieszać. Uwaga! Zrób to delikatnie. Poruszaj butelką tylko na tyle, aby warstwy się połączyły. Nie wstrząsaj mlekiem. To grozi utratą cennych właściwości.

Podsumowanie

Zapewnij dziecku dostęp do swojego mleka, nawet gdy nie ma Cię w pobliżu. Stosuj tylko bezpieczne pojemniki i woreczki. Pamiętaj, aby prawidłowo przechowywać pokarm. Porcjuj niewielkie ilości ml mleka. Pilnuj czasu przechowywania zarówno w lodówce jak i zamrażarce opisując próbki ilością mleka oraz datą. Bezpiecznie rozmrażaj i podawaj pokarm swojemu maluszkowi bezpośrednio po podgrzaniu.