Nie trzeba wyjeżdżać poza Polskę, aby ciekawie spędzić weekend. Polskie miasta również mają wiele do zaoferowania. Warszawa to miasto, które zdecydowanie warto odwiedzić.
Na przestrzeni lat Warszawa przeszła ogromną metamorfozę. Szare i smutne miasto, które wielu z nas pamięta z lat 90., zamieniło się w tętniącą życiem nowoczesną metropolię ze szklanymi wieżowcami. Dzięki aktywnej rewitalizacji stolicy pojawiło się wiele ciekawych miejsc związanych m.in. z kulturą, ekskluzywne hotele i domy handlowe. Przemieszczanie się środkami transportu publicznego stało się niezwykle wygodne i komfortowe. Zastanawiasz się, co możesz zobaczy, będąc w Warszawie? Sprawdź, co warto zwiedzić i jakie atrakcje czekają tu na Ciebie. Na pewno nie będziesz się nudzić.
Pałac Kultury i Nauki
To bez wątpienia punkt obowiązkowy podczas wizyty w stolicy, choć Warszawa ma do zaoferowania o wiele więcej. Wysokość budynku, który na dobre wpisał się w panoramę stolicy, wynosi aż 237 metrów. To nie tylko czyni go drugim co do wysokości budynkiem zarówno w Warszawie, jak i w Polsce, ale także jednym z najwyższych w Europie. Na 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki znajduje się taras widokowy, na który dojeżdża się windą. Znajduje się tu także Sala Gotycka, galeria i kawiarnia. Wstęp na taras jest płatny.
Warszawa na weekend? Stare Miasto i Zamek Królewski
Wizyta na Starym Mieście w Warszawie nie będzie kompletna bez wizyty na Zamku, który mieści się na tzw. Trakcie Królewskim. To miejsce jest świadkiem burzliwej polskiej historii i dlatego warto zobaczyć podczas weekendu w stolicy. Pierwotnie był określany jako Zamek Książąt Mazowieckich. Nazwa Zamek Królewski obowiązuje od XVI wieku. Najazdy wojsk szwedzkich, rosyjskich. To tu mieszkał m.in. królZygmunt II August. Tu zmarł król August II Mocny. Prawdziwe lata świetności Zamek przeżywał w okresie panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Spalony przez Niemców w 1939 roku i zniszczony w czasie Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Odbudowa Zamku Królewskiego trwała do 1988 roku. Obecnie pełni funkcję muzeum, dostępne są wystawy czasowe. Wizyta zajmuje ok. 1.5 do 2.5 godziny, tym samym pozostaje bardzo dużo czasu na inne atrakcje stolicy. Wstęp jest płatny. Bilety można kupić online. Na centralnym placu przed Zamkiem stoi Kolumna Zygmunta III Wazy. Obok znajdują się Ogrody Zamku Królewskiego i Bulwar Karskiego, gdzie można udać się na spacer wzdłuż Wisły. Od Placu Zamkowego aż po Nowy Świat rozciąga się Krakowskie Przedmieście, którego nie można pominąć udając się na rynek Starego Miasta.
Łazienki Królewskie
Są największym parkiem w stolicy. Wstęp do Ogrodów jest bezpłatny. Ale to nie wszystko. Znajdują się tu Pałac na Wyspie, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Pałac Myślewicki oranżerie, amfiteatr, teatr dworski i Pomnik Fryderyka Chopina. Spacer po samym parku zajmuje ok. 1 do 1.5 godziny. To świetny pomysł na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Mieści się tu Restauracja Belvedere, w której można skosztować wykwintnych dań kuchni polskiej.
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
To prawdziwa ucieczka od zgiełku miasta, gdyż mieści się tu nie tylko tzw. rezydencja wilanowska. Pałac w Wilanowie zbudowany był jako podmiejska letnia rezydencja z inicjatywy króla Jana III Sobieskiego. Podczas II wojny światowej pałac i bezcenny polski zabytek był bestialsko ograbiony z dzieł sztuki. Otaczające Pałac ogrody pozwalają na chwilę relaksu i oderwanie się od szarej rzeczywistości. Tutaj naprawdę można odpocząć i bardzo przyjemnie spędzić czas. W czwartek wstęp jest bezpłatny. Zdecydowanie warto uwzględnić to miejsce w planie zwiedzania Warszawy, niezależnie od pory roku.
Muzeum Powstania Warszawskiego
To interaktywne muzeum przede wszystkim dla pasjonatów historii i każdego, kto wie, czym naprawdę była godzina „W”. Nie jest to typowe miejsce turystyczne. Znajduje się na warszawskiej Woli u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej. W budynku krok po kroku prezentowane są wydarzenia tamtych dni i wyświetlane są kroniki filmowe. Do muzeum można dojechać II linią metra.
Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin
Otwarcie Muzeum Polin w Warszawie miało miejsce 19 kwietnia 2013 roku. Celem tego miejsca jest przede wszystkim pokazanie znaczenia różnorodności kulturowej i wyzwaniach, jakie ona ze sobą niesie. Można tu zobaczyć zarówno wystawę stałą, która prezentuje kulturę jak i dziedzictwo Żydów. Dostępne są także ekspozycje czasowe. Muzeum znajduje się na warszawskim Muranowie, gdzie z łatwością można dojechać autobusem prosto z Dworca Centralnego.
Centrum Nauki Kopernik
Zastanawiasz się, co jeszcze warto zobaczyć w Warszawie? To przede wszystkim atrakcja dla rodzin z dziećmi, ale nie tylko. Jeżeli chcemy zobaczyć, jak najwięcej, warto udać się tam już w godzinach porannych. W południe miejsce może być zatłoczone, a liczba odwiedzających może być spora. Centrum Nauki Kopernik jest jednym z bardziej popularnych miejsc na mapie Warszawy. Nie jest to muzeum, a raczej ośrodek naukowy. Wizyta tu zajmuje ok. 3 godzin.
Warszawa – atrakcje. Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy?
Weekend w Warszawie i plan zwiedzania warto obmyślić wcześniej. Miasto oferuje wiele atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić. Zabytkowy Barbakan, Pałac Prezydencki, Muzeum Narodowe, czy Grób Nieznanego Żołnierza, który upamiętnia bezimiennych bohaterów. Niektóre miejsca w Warszawie, jak na przykład tereny zielone w Łazienkach, można zobaczyć zupełnie za darmo. Lista miejsc i atrakcji jest naprawdę długa, zaś wyjazd do Warszawy może być ciekawym pomysłem na spędzenie czasu wolnego. Niemożliwe jest, aby zobaczyć całą metropolię w tak krótkim czasie. Aczkolwiek dwa dni w stolicy to wystarczający czas, aby raz zobaczyć najważniejsze atrakcje w Warszawie. Do wizyty zachęca bogata baza noclegowa. Od tanich hosteli w centrum po luksusowe apartamenty, gdzie można poczuć się zgoła po królewsku. Warszawa naprawdę ma wiele do zaoferowania.
Zainteresował Cię nasz krótki przewodnik po Warszawie? Zachęcamy do lektury pozostałych artykułów.